Seksualna terapija
Seksualnost je sastavni dio našeg života te je važna za naše općenito zadovoljstvo životom i funkcioniranje. Nažalost često je zanemarena i stavljena na dno liste prioriteta kada pričamo o brizi za sebe. Seksualno zdravlje se, prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, definira kao kontinuitet pozitivnih fizičkih, psihičkih i sociokulturnih iskustava povezanih sa seksualnošću. Seksualno zdravlje nije samo odsustvo seksualnih teškoća i/ili poremećaja, već je usmjereno na postizanje zadovoljstva i well-beinga u području seksualnog funkcioniranja. (WHO, 2006) Upravo rad na seksualnim pitanjima i teškoćama može uvelike pospješiti naše zadovoljstvo seksualnim funkcioniranje, poboljšati odnos sa sobom (i okolinom) te povećati kvalitetu našeg života.
Što je seksualna terapija?
Seksualna terapija je vrsta terapije koja je usmjerena na područje seksualnosti te rješavanje seksualnih problema i poremećaja uz postizanje zadovoljstva seksualnim funkcioniranjem.
Neki od najčešćih razloga zašto se ljudi javljaju na seksualnu terapiju su:
- Smanjena seksualna želja i/ili uzbuđenje
- Neusklađenost oko seksa s partnerom/icom
- Problemi sa postizanjem i/ili održavanjem erekcije
- Preuranjena ili prekasna ejakulacija
- Poteškoće prilikom postizanja orgazma i/ili užitka u seksu
- Bol pri i/ili nakon seksualnog odnosa
- Proživljeno seksualno nasilje
- Propitivanja oko vlastite seksualnosti i seksualnog identiteta
- Anksioznost i sram oko seksa i/ili seksualnosti
- Nezadovoljstvo vlastitim seksualnim životom i funkcioniranjem
- Druga pitanja oko seksualnosti
Kako funkcionira seksualna terapija?
Seksualna terapija je razgovorni tip terapije. Moguće je dolaziti individualno i/ili u paru. Često je to terapija para – budući da se seks odvija između partnera, obje osobe utječu na problem (neovisno gdje se percipira da je "uzrok" problema) te je terapija uspješnija kada su obje osobe posvećene radu na problemu.
Na početku seksualne terapije klijent(i) i terapeut najčešće razgovaraju o razlogu dolaska, osvrćući se na povijest klijen(a)ta, iskustva, emocije, ponašanja i brige koje su povezane sa problemom. Isto tako, na početku rada, klijent(i) i terapeut zajednički postavljaju ciljeve i probleme na kojima će dalje raditi. U seksualnoj terapiji klijent(i) često dobivaju različite tehnike koje primjenjuju između susreta, kako bi pospješili svoje seksualno funkcioniranje. Odabir tehnika ovisi o vrsti problema i dogovorenim ciljevima.
Seksualnost je često stigmatizirana, obavijena sramom i anksioznošću te je mnogim ljudima teško otvoriti se o ovoj temi. Upravo zato, u seksualnoj terapiji stvaramo sigurno okruženje u kojem klijent(i) mogu biti spremni podijeliti svoje probleme/brige vezane uz seksualnost. U terapijskom odnosu ne kritiziramo, ne umanjujemo niti osuđujemo iskustva klijenta već kroz otvoren pristup nastojimo uvažiti klijentov integritet. Uloga terapeuta je pomoći klijentu/ima u (samo)prihvaćanju svoje seksualnosti te povećati zadovoljstvo, užitak i opuštenost i pospješiti generalnu kvalitetu seksualnog života.